Українська правда

ПУБЛІКАЦІЇ

Нові правила мобілізації. Що передбачає ухвалений Радою закон
11.04.2024 13:30
Верховна Рада 11 квітня ухвалила “багатостраждальний” урядовий закон про мобілізацію. “Українська правда” пояснює, що передбачає ухвалений парламентом закон, як відбуватиметься мобілізація цивільних, які категорії громадян не підлягатимуть призову на військову службу, на кого поширюватиметься бронювання, чим базова військова служба відрізняється від строкової і як каратимуть ухилянтів.

Верховна Рада 11 квітня ухвалила "багатостраждальний" урядовий закон про мобілізацію. 

Напередодні остаточного голосування народні депутати до глибокої ночі розглядали в залі понад 4 тисячі відхилених оборонним комітетом правок. У цьому процесі брали участь лише кілька десятків парламентарів, тому жодного позитивного рішення ухвалити не вдалося. 

Але в день голосування в четвер на засіданні зʼявилися понад 300 депутатів. Також у залі були присутні міністр оборони Рустем Умєров, головнокомандувач Олександр Сирський і бойові комбриги.

Перед голосуванням до парламентарів звернувся командувач Обʼєднаних сил Юрій Содоль. Він закликав Верхову Раду підтримати законодавчу ініціативу в комітетській редакції.

Згодом депутати буквально впродовж півгодини – без дискусій – ухвалили закон. 

Фінальна версія документа суттєво відрізняється від початкової. Чимало ключових положень, які закладалися в першому варіанті, як-то зниження призовного віку до 25 років або скасування статусу "обмежено придатний", вже унормовані.

Головною зміною в законі, безумовно, є виключення норм щодо конкретних термінів демобілізації військовослужбовців. 

Це сталося за пропозицією Олександра Сирського, який в листі до Рустема Умєрова від 9 квітня запропонував винести положення про підстави звільнення і ротацію військових в окремий законопроєкт. Мовляв, через значну кількість депутатських правок ці питання потребують додаткового вивчення. 

"Українська правда" пояснює, що передбачає ухвалений парламентом закон, як відбуватиметься мобілізація цивільних, які категорії громадян не підлягатимуть призову на військову службу, на кого поширюватиметься бронювання, чим базова військова служба відрізняється від строкової і як каратимуть ухилянтів. 

Законопроект про мобілізацію підтримали 283 нардепи
Фото: telegram-сторінка Ярослава Железняка

Що зміниться для військовозобовʼязаних

Чоловікам доведеться показати військово-обліковий документ і прикордоннику, якщо він вимагатиме цього на пункті пропуску через державний кордон або у прикордонній смузі. 

[BANNER1]

Якщо зараз громадяни не в Україні, то вони можуть відправити інформацію до ТЦК через електронну пошту, подзвонити туди або зареєструвати електронний кабінет і оновити дані в ньому. Ще раз підкреслимо: повістки через е-кабінет їм не надсилатимуть.

[BANNER2]

Базова військова служба і загальновійськова підготовка у мирний та воєнний час

Юрій Содоль: Прийміть цей закон і ЗСУ вас не підведуть. Ми тримаємо оборону з останніх сил
Фото: facebook Микола Задорожній

Хто не підлягає призову на військову службу 

[BANNER3]

У законі також прописаний перелік державних службовців, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

Крім цього, не підлягають призову на військову службу здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою і здобувають рівень освіти, вищий за попередній. А також – докторанти та інтерни. 

Науковим і науково-педагогічним працівникам може надаватися відстрочка за умови, що вони працюють у закладах освіти не менш як на 0,75 ставки.

ТЦК перевіряє підстави щодо надання військовозобовʼязаним відстрочки та оформлює її, зокрема за допомогою Держреєстру призовників. Порядок такого оформлення встановлюється Кабінетом міністрів.

Водночас закон визначає категорії військовозобовʼязаних, на яких поширюється бронювання. Відповідно бронюванню підлягають:

Напередодні голосування довкола "важливих підприємств" розгорівся скандал, оскільки діючі критерії та механізм їх визначення дозволили потрапити в перелік багатьом компаніям, які з великою натяжкою можна назвати критичними в умовах війни.

Суспільний резонанс змусив Дениса Шмигаля доручити уряду розробку оновленої постанови про бронювання та визначити вичерпний перелік об’єктів та підприємств критичної інфраструктури. Щоб усе було "справедливо і без підстав для маніпуляцій". Щоправда, про такі ініціативи з тією ж самою риторикою говорили ще в січні, але за три місяці нічого не змінилося.

У свою чергу державні установи зобов’язані оформити відстрочку своїх заброньованих працівників у конкретних ТЦК.

[BANNER4]

Які правила встановлюються для військових

Початкова версія проекта закону передбачала достатньо жорсткі умови для демобілізації військовослужбовців. Але там вони хоча би були. 

Під час підготовки проєкту закону до розгляду в другому читанні ці положення виключили за зверненнями головнокомандувача Олександра Сирського, міністра оборони Рустема Умєрова і премʼєр-міністра Дениса Шмигаля. 

Питання демобілізації має бути чітко прописане в окремому законопроєкті. Народні депутати доручили урядовцям розробити і зареєструвати в парламенті проєкти законів щодо удосконалення механізмів ротації військових під час воєнного стану, їх демобілізації та медико-соціальної реабілітації. Проте терміни виконання доручення не визначені. 

У парламенті обговорювалося, що Кабмін має підготувати норми щодо демобілізації впродовж 8 місяців. Однак до зали це рішення так і не дійшло, тому терміни залишилися розмитими.

В обговоренні поправок до другого читання законопроєкту про мобілізацію брали участь близько пів сотні народних депутатів
Фото з facebook Володимира Арʼєва

Водночас у законі про мобілізацію перераховані сімейні обставини та інші поважні причини, які дають право звільнитися з військової служби. 

Наприклад, під час воєнного стану такими є вагітність для жінок, самостійне виховання неповнолітньої дитини, усиновлення, виховання неповнолітньої дитини з інвалідністю, утримання повнолітньої дитини з інвалідністю І або ІІ групи, необхідність постійно доглядати за дружиною (чоловіком) з інвалідністю І або ІІ групи, а також ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання або відсутності кінцівок тощо. 

Право звільнитися з військової служби в запас мають військовослужбовці, які повернулися з полону. Але якщо вони вирішили продовжити службу, то зможуть отримати додаткову оплачувану відпустку тривалістю 90 днів.

У законі також передбачені пункти щодо мотивації військовослужбовців на час воєнного стану (і це окрім вже встановлених Кабміном щомісячних виплат). 

Окрім того, парламент доручив уряду розробити нормативно-правові акти щодо умов, розмірів і порядку мотиваційних виплат військовим під час воєнного стану. Зокрема це стосується одноразової винагороди в розмірі 70 тисяч гривень для тих, хто впродовж 30 днів виконує бойові завдання на "нулі", території противника і тимчасово окупованій території. 

[BANNER5]

Як каратимуть ухилянтів

Ухвалений закон також передбачає положення щодо покарання тих, хто ухиляється від мобілізації. Їх обмежуватимуть у праві користування власним транспортним засобом. 

Як це відбуватиметься на практиці?

Втім, Верховна Рада вже ухвалила в першому читанні законопроєкт, який передбачає  встановлення конкретних штрафів за порушення законодавства про військовий облік і мобілізацію, тому згодом перелік обмежень може розширитися.

Закон про мобілізацію набере чинності через місяць з наступного дня його опублікування в парламентському виданні "Голос України".

Ангеліна Страшкулич, УП


^ Догори | УКР | РУС
   Головна | Новини | Публікації | Колонки | Блоги
©2000-2015 "Українська правда"