Дмитро Разумков: Впорядкувати хаос. Розумні кроки в економіці і соціальній сфері для нового Уряду
02.07.2025 17:31
Необхідність відставки Кабінету Міністрів України – беззаперечний факт. Це рішення продиктоване погіршенням ситуації в економіці, кризою у промисловості, прискоренням інфляції, зниженням рівня життя громадян, нездатністю Уряду управляти державними фінансами, проводити реформи та своєчасно реагувати на запити Сил безпеки та оборони.
Загальне зниження очікувань щодо української економіки, загроза бюджетної кризи, а також оцінки стану міжнародних резервів з боку провідних міжнародних економічних організацій та фінансових інститутів сигналізують про невідкладність зміни менеджерів, відповідальних за соціально-економічну ситуацію в державі.
Подальше відтермінування цього рішення загрожує не тільки втратою довіри з боку міжнародних партнерів та керованості соціально-економічними процесами, але безпосередньо створює загрози нашій обороноздатності. Тим часом спостерігаємо спроби штучно затягувати процес, перенести його у площину безкінечних політичних дискусій.
Водночас очевидно, що зміною одних лише прізвищ на дверях міністерських кабінетів поточну ситуацію не виправити. Докорінного перезавантаження потребує вся соціально-економічна політика держави. Тому вибір кандидатур прем'єр-міністра, керівників міністерств та відомств має залежати не від політичних уподобань і рівня лояльності, а від фаху, системності і наявності реалістичних програм дій.
"Розумна Політика" має своє бачення першочергових кроків, які допоможуть подолати кризові явища. У розрізі економіки це:1. Відкрити експорт окремих видів продукції оборонно-промислового комплексу, яка виробляється понад потреби Сил безпеки та оборони України. Це дасть виробникам змогу нарощувати виробництво, проводити технологічну модернізацію, створювати нові робочі місця, залучати зовнішні інвестиції у перспективні проекти.
2. У тісній координації із бізнесом розробити програми допомоги і підтримки для промисловості. Це комплекс рішень: кредитування зі зниженими ставками, релокація, розширення страхування військових ризиків для підприємств, що працюють у безпосередній близькості до зони бойових дій. Своєчасне та повне відшкодування ПДВ експортерам, не допускати накопичення боргів із повернення ПДВ перед виробниками. Перегляд мобілізаційних планів щодо військовозобов'язаних, задіяних на підприємствах промисловості – кадровий голод загрожує зупинкою виробництв.
3. Запровадити дієві механізми підтримки агровиробників. Вирішити проблеми із доступом до кредитних ресурсів, отримання грантів і гарантованих виплат за державними програмами. Розробити та ввести у дію механізм державних гарантій для кредитування агровиробників під заставу зернових або інших культур. Забезпечити страхування воєнних ризиків сільгоспвиробників. Воно має бути доступним, що передбачає компенсацію від держави оплати страхових продуктів, залучення міжнародних фінансових організацій для збільшення можливостей перестрахування. Особлива увага – дрібному і середньому бізнесу, якому зараз найважче. Розширення економічного бронювання в агросфері.
4. Запровадити державну програму підтримки інфраструктурних проектів для підтримки АПК. Багато інфраструктурних об'єктів – зерносховищ, елеваторів, продовольчих складів, логістичних центрів – знищено або пошкоджено внаслідок атак агресора. Потрібна допомога у відбудові, щоб подорожчання логістики та збільшення виробничих витрат не розганяло ціни на кінцеву продукцію.
5. Знизити адміністративний тиск на фізичних осіб-підприємців. Прискорити дерегуляцію. Знизити кількість адміністративних та податкових перевірок щонайменше до кінця дії воєнного стану.
6. Зупинити неефективність і корупцію в оборонній сфері. Припинити витрату державних коштів на неефективні і популістичні програми, на кшталт "національного кешбеку". Провести ретельний аудит виконання всіх державних замовлень у сфері оборонно-промислового комплексу, в тому числі робіт із зведення фортифікаційних споруд і укріплень.
7. Взяти під контроль державні видатки, державний борг та обмежити зростання дефіциту державного бюджету. Провести перегляд фінансування усіх державних програм та проектів, що не мають відношення до сфер оборони, стимулювання економічного розвитку та підтримки населення.
8. Забезпечити придбання та накопичення необхідних запасів газу та інших енергетичних ресурсів для безкризового проходження опалювального сезону 2025-2026 років.
У соціальній сфері:1. Забезпечити підвищення грошового утримання для рядового, сержантського та офіцерського складу ЗСУ. Своєчасність виплат нашим захисникам при пораненні та матеріальної допомоги сім'ям, що втратили годувальників унаслідок російської агресії. Спростити процедури та зняти всі бюрократичні перепони для отримання відповідних виплат.
2. "Розморозити" рівень мінімальної зарплати та пенсії. При підготовці державного бюджету врахувати необхідність підвищення мінімальної пенсії до рівня двох прожиткових мінімумів. Невідкладно провести перерахунок зарплат освітянам, медикам та працівникам культури щонайменше на рівень інфляції.
3. Ліквідувати режим "спеціальних пенсій" для чиновників. "Заморозити" видатки на утримання Офісу Президента, Кабінету Міністрів та Верховної Ради. Спрямувати кошти на вирішення потреб оборони та підтримку українських родин.
4. Забезпечити своєчасне та повне фінансування програм медичної реабілітації військовослужбовців, що зазнали поранення при виконанні завдань з оборони української держави.
5. Вирішити проблему безробіття. Зокрема, переглянути державне замовлення на фахівців з професіональною середньою спеціальною та вищою освітами. Розширити державні програми перепідготовки та підвищення кваліфікації, зокрема для внутрішньо-переміщених осіб. Протягом кварталу розробити і приступити до реалізації комплексної державної Стратегії зайнятості населення.
6. Зберегти мораторій на підвищення тарифів на газ та теплопостачання для населення. Провести перевірку економічної обґрунтованості тарифів ЖКГ у всіх регіонах України. Розробити та реалізувати державну програму ліквідації боргів населення за сплату комунальних послуг. Ввести суворе покарання для підприємств ЖКГ за нарахування споживачам платежів за послуги, що не були надані або виявились неякісними. Суворо присікати спроби стягування зі споживачів платежів за послуги ЖКГ у період, коли їхні населені пункти перебували під російською окупацією. Забезпечити повноцінне фінансування державної програми субсидій на сплату послуг ЖКГ, зробити субсидії доступними для всіх українських родин, які цього потребують.
Цей перелік не є вичерпним. Це першочергові кроки, на яких зосередилась би команда "Розумної Політики". На відміну від діючої каденції Уряду, у нас є стратегія. І на відміну від влади, ми готові до обміну баченнями і спільної роботи задля зміцнення обороноздатності та економічної стійкості України.