Українська правда

БЛОГИ

Михайло Жернаков: Чому КСУ не розглядає множинне громадянство і до чого тут ЄС?
19.06.2025 12:03


Мережею ширяться заклики звернутися до Конституційного Суду, щоб той роз'яснив конституційність множинного громадянства.

Насправді це вже відбулося, причому більше трьох років тому. Але рішення досі немає. І це піднімає відразу декілька проблем.

1. Склад і заполітизованість КСУ.

КСУ традиційно оминає "складні" політичні теми (хоча навпаки, бути арбітром у них – його основна функція). Наприклад, подання про конституційність Антикорсуду (першого вибраного з міжнародними експертами) скоро 10 років як гнитиме в стінах будівлі на Жилянській.

Для чого? Замість уберегти важливі реформи від політичного тиску, судді КСУ залишають для влади можливість через свої рішення "прибити" політично незручний інструмент. Так було, наприклад, з е-декларуванням і НАЗК у 2020 році. І так зараз є з міжнародними експертами. Недаремно щодо нього 15 Слуг спільно з ОПЗЖ і БЮТ подали недавно нове, ще жорсткіше подання.

Чому так? Бо суддів КСУ традиційно призначали за квотним принципом, без жодного конкурсу. І виконували вони те що треба політичній владі, а не людям. Нарешті це змінилося, коли на вимогу ЄС ми прийняли закон, що запроваджує добір суддів КСУ з вирішальною роллю міжнародних експертів. Але -

2. Чинна влада на увазі мала незалежний КСУ, так само як і, схоже, інтеграцію до ЄС.

Тому вже практично 4 місяці не призначає відібраних на конкурсі П'ЯТЬОХ суддів КСУ за квотами Президента і ВР.

Тому в КСУ вже кілька місяців немає кворуму.

Більше того, влада всіма силами намагається результати конкурсу обнулити. Бо аж "надто незалежними" виявилися відібрані кандидати. Уявіть, зайдуть зараз аж цілі п'ятеро, яких ці ж міжнародники і вибирали. І зацементують конституційність інструменту. Як тоді лояльних суддів і прокурорів призначати?

І це все на тлі того, що конкурс до КСУ був вимогою #1 серед семи, за які нам дали кандидатство в ЄС і відкриття перемовин про вступ. А Посол ЄС Катаріна Матернова нещодавно в інтерв'ю прямо наголосила, що ці призначення нарешті мають відбутися. Як і решта судової реформи.

А ми сидимо й думаємо чого ж це в нас уже далеко не тільки з Угорщиною назрівають проблеми з подальшим рухом до ЄС.

3. Тут би ще щось сказати про регламент КСУ. І про необхідність Етичного кодексу для суддів КСУ. І решти процесуальних речей.

І все це, звісно, важливо. І має бути. Але порівняно зі складом КСУ – сильно другорядне.

Так що нехай кожен сам собі зробить висновок зараз – чи важливі міжнародні експерти в доборі суддів і загалом євроінтеграція чи готова країна прямо зараз від них відмовитися.

P.S. До речі, крім громадянства і Антикорсуду до компетенції КСУ входять тауі питання як воєнний стан, мобілізація, корисні копалини, території і, звісно ж, вибори.

fb автора





^ Догори | УКР | РУС
   Головна | Новини | Публікації | Колонки | Блоги
©2000-2015 "Українська правда"