Українська правда

БЛОГИ

Олеся Яхно: Чи можна "заморозити" війну без руху до сталого миру
10.09.2024 15:55


По суті, Олаф Щольц пропонує (маю на увазі його пропозиції, про які пише La Repubblika) варіант замороження війни.

Мабуть, виходячи із того, що за умов крайніх позицій сторін можливо говорити про варіанти зменшення активності – і бажано не за рахунок країни, на яку здійснено напад, а за рахунок країни, яка цей напад здійснила.

Але є декілька але.

1. Будь-які варіанти замороження війни можуть бути дієвими, якщо вони є одним із етапів руху до сталого та справедливого миру. Зворотня послідовність апріорі не працююча (на це і спрямовані самміту миру). Інакше – війна в якійсь перспективі точно вийде на новий рівень.

2. Росія ніяк не демонструє навіть прагнення замороження війни, якщо воно передбачає її поступки. Тому тут теж послідовність зрозуміла – створити військові передумови для запиту у РФ на мирний процес, і паралельно залучати до переговорів.

Мені здається, що пропозиції Шольца відображать ситуацію "неприйнятого рішення" на Заході. Коли, з одного боку, Захід (особливо Європа) зрозумів шкідливість довгої війни уже і для себе (деструктивні гібридні дії РФ на європейських просторах зростають). А, з іншого – не наважується на рішення, які можуть суттєво вплинути на військовий статус-кво (навіть у питанні розміщення систем ППО на своїх флангах).

З огляду на президентські вибори у США та можливу паузу у зовнішньополітичній американській активності під час періоду формування нової адміністрації, європейські лідери, допускаю, хочуть підзаморозити військові дії, дочекавшись можливості напрацювання нової стратегії щодо війни уже разом із США.

І дарма, що зволікають. Бо антизахідні альянси, прямо навпаки, будуть у цей період нарощувати активності. От хоча б постачання ракет Іраном Росії, це уже факт.

Якщо узагальнити, то залишається два великих питання, по яким потрібна визначеність Заходу.

1. Більше оборонних можливостей (зброя, зняття обмежень на застосування, долучення Заходу на рівні оборонних дій, зокрема систем ППО).

2. Готовність бачити Україну частиною Заходу навіть за наявної окупації Росією частини наших територій.

Відсутність визначеності по цим двом, базовим позиціям, буде спонукати Кремль і далі посилювати агресивні та гібридні дії як проти України, так і проти Заходу. Росія уже тестує рубежі НАТО (Польщу, Румунію, країни Балтії) на предмет реакції Альянсу.





^ Догори | УКР | РУС
   Головна | Новини | Публікації | Колонки | Блоги
©2000-2015 "Українська правда"