: Другий день URC2025: якими будуть наслідки відмови від реформ
12.07.2025 12:34
До повномасштабного вторгення URC – Ukraine Recovery Conference – називалася Ukraine Reform Conference.
Після більшості оголошень підтримки в перший день, другий став більше днем дискусій про майбутнє. І, власне, про реформи, потрібні в різних секторах, а також виклики та можливості, на які потрібно реагувати.
* * *
Директор Світового банку по Україні Боб Саум добре структурував напрямки, які зараз вимагають уваги:
- макроекономічна стабільність
- бізнес-середовище
- критична інфраструктура
- трудові ресурси та соціальний захист
* * *
Власне, в бізнес-кліматі ми зараз бачимо не покращення, а провали.
Влада системно гальмує реформи, які зменшили б ризики бізнесу від взаємодії з державою.
Спочатку уряд відклав на півроку початок реформи митниці та, власне, конкурс на нового голову.
Цього тижня під надуманим приводом Кабмін всупереч закону відмовився призначити обраного комісією голову Бюро економічної безпеки.
В першому випадку внаслідок цього Україна вже невчасно виконала зобов'язання перед МВФ. В другому те саме відбудеться наприкінці липня, коли спливає обіцяний термін.
Миттєва заява бізнес-асоціацій в той самий день показала, що ця реформа потрібна, насамперед, бізнесу, а не МВФ.
Але влада жорстко налаштована втримувати вертикаль прямого контролю над всіма правоохоронними органами, який дозволяє миттєво атакувати будь-який бізнес.
Це бачать в Європейському Союзі, членом якого прагне стати України. Директорка служби по Україні DG ENEST Єврокомісії Анна Ярош-Фріс у відповідь на моє питання на одній з панелей URC визнала, що затримка подібних реформ негативно впливає на бізнес-середовище.
Зрозуміло, що європейські партнери, яких Україна зараз захищає від Росії, стали набагато більш поблажливими до зривів реформ. І будуть далі давати гроші Україні за "послуги безпеки".
Але така поведінка української влади з великою ймовірністю загальмує для нас шлях в Євросоюз. Ще одна Угорщина нікому не потрібна.
***
Насамкінець конференції дуже цікаве дослідження показали Світовий банк спільно з Університом Чікаго.
Воно свідчить, що в останні 20 років, особливо, після 2008 року, темпи створення нового бізнесу в Україні суттєво впали. Багато малого бізнесу "застрягли" в своєму розвитку і припинили зростати. Ринки щодалі більше концентрувалися, зокрема, зростали частки держпідприємств, хоча вони і є менш продуктивними. Відповідно, й темпи зростання продуктивності залишаються низькими.
Причини – бар'єри для виходу на ринок нових бізнесів, зокрема, через нереформовані погані інституції. Вони блокують збільшення конкуренції, інновації та зростання продуктивності.
Вам здається, що це і про нереформовані митницю, БЕБ та інші правоохоронні органи? Ви не помиляєтеся.