Алексей Гарань: Чи претендувати Україні на частку спадщини CРСР в країнах "Глобального Півдня"?
09.12.2024 12:20
У межах Другої міжнародної конференції "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South" 21-22 листопада (організованою, зокрема, Офісом Кримської платформи") відбулася дискусія "Радянська спадщина в країнах Африки, Азії та Латинської Америки: чи повинна Україна претендувати на її частку?". Панелісти наголосили на важливості делікатного підходу до питання радянської спадщини, враховуючи її позитивне сприйняття у багатьох країнах, але водночас висвітлюючи Україну як жертву радянського імперіалізму. Радянський Союз вчиняв великі злочини в Азії та Африці. Згадаємо Афганістан і знищення мільйона афганців. Згадаємо марксистські диктатури в країнах Африки. Як приклад – Ефіопія, де колективізація за радянськими лекалами призвела до голоду.
Але ці теми в цих країнах треба подавати дуже
делікатно, тому що Радянський Союз загалом тут має позитивний імідж. І пов'язано це з тим, що Радянський Союз допомагав цим країнам.
Ми чуємо зараз у повсякденному дискурсі, наприклад, від представників Африканського національного конгресу, від представників Індії, що Росія завжди їм допомагала і тому вони не можуть її засуджувати. Ми маємо багато зробити для того, щоб деконструювати цю радянську допомогу і показати, що Україна, як частина Радянського Союзу, брала участь у цій допомозі, що українські дипломати були дуже активно задіяні в процесах деколонізації цих країн. До речі, можна згадати першого президента Індонезії Сукарно, який у 1946 році закликав мешканців індонезійського міста Джокьякарта вийти на вулиці і взяти участь у демонстрації, щоб подякувати Українській РСР, адже саме Українська РСР підняла питання про незалежність Індонезії в ООН. Тому перед нами стоїть подвійне завдання: з одного боку, показати, що Радянський Союз був колоніальною імперією, а з іншого боку, якщо історично ця імперія допомагала цим країнам, то вони повинні розуміти, що серед учасників цієї допомоги чільну роль відігравала саме Україна.
[URL=https://www.youtube.com/watch?v=hB8Y9cr3d-I&ab_channel=%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0]
Запис дискусії і список учасників див тут[/URL]