Украинская правда

БЛОГИ

: Сотні тисяч життів можуть бути врятовані щороку
22.03.2018 10:18


Головна причина того, що кожного року нас стає менше на 200 тисяч – надзвичайно високий рівень смертності, зокрема – від серцево-судинних захворювань. Саме вони є причиною 68% всіх смертей в Україні.

Кожного дня в нашій країні від серцево-судинних захворювань помирає більше 1000 осіб, а за рік ця цифра складає 426 000 людей.

Зменшивши цей показник, ми зможемо зупинити неконтрольоване скорочення населення, повернути сотні тисяч людей до повноцінного життя, зберегти та відновити людський потенціал України, як головний фактор розвитку економіки та всієї держави.

Для того, щоб змінити ситуацію на краще, ми маємо розібратися у причинах, які призвели до катастрофічної смертності, та розробити комплексну програму заходів для їх усунення.

Наразі головною причиною такої надзвичайно високої смертності в Україні є недостатній рівень профілактики хвороб та виявлення хворих, відсутність програм ранньої діагностики захворювань, недостатнє матеріально-технічне оснащення кардіологічних закладів та низький рівень бюджетного фінансування потреб вітчизняної кардіології тощо.

По суті, держава не знає, скільки в Україні людей хворіють на серцево-судинні захворювання, скільки з них потребують нагляду лікаря та профілактики, а тому ефективної роботи з попередження смертності не ведеться. Хворі – кинуті напризволяще і вмирають так само, як це відбувалося в середні віки – без жодного обстеження та допомоги.

Серцево-судинні хвороби підступні – без профілактики та лікування шансів вижити в людини небагато. Так, через низький рівень профілактики та лікування фатальних серцевих аритмій, які є основною причиною раптової серцевої смерті, шанси на виживання в разі приступу поза лікувальними закладами складають лише 1-3%

Велика кількість людей помирає також від ішемічної хвороби серця та різних видів кардіоміопатій. Таким людям потрібна імплантація кардіовертерів-дефібриляторів, щорічна потреба у яких в Україні складає близько 20 тисяч приладів.

При цьому у 2013 році кількість імплантацій, виконаних за бюджетні кошти, склала 88 пристроїв, у 2014 році – 70 пристроїв, а вже у 2017 році кількість імплантацій пристроїв скоротилась до 45 за рік. Решта людей сплачували за операції власні кошти, але більшість з них – померла.

Сотні тисяч смертей щороку від серцево-судинних захворювань – це пряма провина чиновників МОЗ, яке не проводить комплексну та цільову державну політику, спрямовану на профілактику та раннє виявлення серцево-судинних захворювань.

Лікарі змушені лише констатувати смерть пацієнтів, тоді як багатьох з них можна було б врятувати, виявивши хворобу на ранніх стадіях та повернувши людину до повноцінного життя.

Зберегти сотні тисяч життів – не важко, достатньо лише підійти до цього питання професійно та організувати ефективну систему профілактики, раннього виявлення та якісного лікування серцево-судинних захворювань.

Для цього, перш за все, Кабмін має розробити та затвердити державну цільову програму з боротьби з раптовою серцевою смертю в Україні та профінансувати в повному обсязі видатки закладам охорони здоров'я, що надають кардіологічну та кардіохірургічну медичну допомогу.

У свою чергу МОЗ має втілити в усіх регіонах України комплекс заходів з профілактики раптової серцевої смерті та запровадити єдину стандартизовану систему раннього виявлення груп ризику, у тому числі на первинному рівні надання медичної допомоги. Зокрема й шляхом введення обов'язкового кардіологічного обстеження дітей при проходженні ними профілактичних медичних оглядів перед вступом до середніх загальноосвітніх навчальних закладів.

Крім того – міністерство має провести протягом 2018 року диспансеризацію та створити єдину електронну систему обліку пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, забезпечивши інтеграцію цієї електронної системи в систему E-health.

Надзвичайно важливим напрямком є створення системи телекардіомоніторингу – доступної для всіх пацієнтів з аритміями та після інфарктів, коли кожна людина зможе дистанційно і самостійно відправити свою кардіограму, яку одразу прочитає висококваліфікований кардіолог та надасть свої рекомендації. Така система дозволить зменшити смертність в групах ризику щонайменше на 50%.

І, нарешті, з 2019 року необхідно передбачити збільшення обсягів централізованих закупівель дороговартісних розхідних матеріалів для виконання операцій на серці.

Місця великого скупчення людей мають бути забезпечені дефібриляторами для надання своєчасної першої допомоги при раптовій серцевій смерті, а для широкого загалу людей, які не мають медичної освіти, мають бути розроблені та поширені освітні матеріали щодо алгоритму надання допомоги при невідкладних станах.

Всі регіональні кардіологічні заклади мають бути перевірені на предмет забезпеченості необхідними препаратами та обладнанням. За результатами перевірок матеріально-технічний стан закладів має бути приведений у відповідність до затверджених вимог, а персонал, у разі необхідності – доукомплектований.

Здійснивши цей перелік заходів ми зможемо реально змінити демографічну ситуацію в Україні, зменшити смертність та відновити наш людський потенціал.

Важко віриться в те, що чинний уряд та керівництво МОЗ здатні навіть на такі нескладні кроки, але іншого шляху в нас немає. Або ми почнемо дбати про здоров'я та життя українців, або Україна стане безлюдною.





^ Наверх | УКР | РУС
   Главная | Новости | Публикации | Колонки | Блоги
©2000-2015 "Украинская правда"