Українська правда

БЛОГИ

Тетяна Попова : Екс-редактор "Спутнік Литва" – як працює пропаганда РФ? (ч.3)
01.03.2024 08:08


Третя частина програми "Хроніки війни", у якій Тетяна Попова записала інтерв'ю з Маратом Касемом – колишнім головним редактором "Sputnik Литва", що входить до групи "Sputnik".

Другу частину дивіться за посиланням:

https://blogs.pravda.com.ua/authors/popova/65e01d9c87862/

Повну версію дивіться тут:- Попова: Ось мені розповідав один мій знайомий, зараз уже в Америці, що він працював на російському телебаченні, що на "Россия РТР", те, що тоді називалося, був узагалі чорний newsroom, десь на 100 плюс осіб, де ось клепали ось ці всі фейки, там, коли ось "розп'ятий хлопчик", або там узяли відео з Кабардино-Балкарії, сказали, що це в Україні вбивають дітей, ну от такі ось історії. А у вас щось подібне було чи вам уже спускалися готові якісь сюжети, готові якісь новини? І ось до речі, а хто придумував новини про біолабораторії, бойові комарі і ось це ось усе? Звідки?

- Касем: Новини про біолабораторії, як людина, яка брала інтерв'ю на цю тему у колишнього головного санітарного лікаря Онищенка, я можу вам точно сказати, звідки це взялося, про біолабораторії, про комарів. Це все пішло з адміністрації президента. Ну як це йде? Це йде і кажуть, ось є така тема і далі пишеться, прямо пишеться в пошті. Розкрутіть максимальну її. Точно, що розкрутіть, знімаєте передачі, надсилайте, значить, кличте так званих експертів із цієї теми, створюйте самі якісь.

- Попова: А список експертів дають чи ви заздалегідь знаєте, кого?

- Касем: Ні, не дають. Ні, ну є просто блек лист, яких не можна брати, є білий лист, яких можна.

- Попова: Тобто, а чи білі будуть все розповідати про бойових комарів?

- Касем: Так, ну це така тема, ну знайди, там...

- Попова: Умовно кажучи, журналіст ставить запитання, у якого зверху спустилася тема, і після цього...

- Касем: У мене є цей довідник із собою, ну просто в мене є до нього доступ. Там до кожного спікера йде підпис, там адекватний, неадекватний, повністю божевільний. Готовий говорити про біолабораторії до ранку, просто реально там стоять такі позначки, не дзвонити після 12, і сходиш та запрошуєш, або там цього Онищенка кличеш, який абсолютно серйозно, уже, ну я з повагою ставлюся до віку, мене виховували бабуся з дідом, але в нього ж маразм, просто, і він готовий говорити на ці теми, абсолютно доводячи, переконуючи всіх оточуючих, що ці комарі та біолабораторія існують. Тобто, підбиваючи підсумок, створюється наратив, який скидається вниз, значить, і далі ви вже крутитеся як хочеш, вигадуй, розганяй, градус неадеквату не має меж, тобто, не реагуєш, ой, але це вже надто, якщо така тема, то тут немає, начебто, меж, значить, ось цьому божевіллю. До речі, Онищенко був моєю ідеєю, у мене одразу думка виникла, біолабораторія, і він одразу все погодився, прибіг буквально там наступного дня, сидів, цілу годину розповідав про Грузію, про Україну, про, по-моєму, про комарів тоді не було, але про біолабораторію було точно.

- Попова: По-моєму, тоді спочатку птахи в них були в білій лабораторіях.

- Касем: Птахи потім комарі, так.

- Попова: А ось якщо потрібно зняти саме якийсь фейковий сюжет, ось так як мені, ну як на "Росії РТР", вони прямо знімають, наприклад, на Newsroom, який вигадує ці історії, знімають фейкові сюжети?

- Касем: Я розумію, про що ви говорите, але у нас не було такого для цього, раптлі, є така раптлі, вони працюють по RT, ми з ними беремо участь.

- Попова: Ось Маргарита Симоньян, і це вона займається?

- Касем: Так, ми з ними співпрацювали в тому плані, що ми в них просили вихідні матеріали ось цього всього божевілля, вони нам його надсилали. Зокрема, наприклад, наприклад, вибачте, це така болюча тема, і я уявляю, наскільки для вас, наприклад щодо Бучі. Там відео вже були всі надіслані, нам залишалося тільки їх змонтувати. Ви теж можете показати, уривок зараз з листування, з робочої пошти, де було надіслано, як цю саму трагедію висвітлювати, з проросійського боку, це теж у мене збережено. Ось і цим займався вже відео відділ. У нас були монтажери, тобто люди, які займалися виключно тим, що монтували ось ці ось всі речі і придумували їм так звані текстові обв'язки. Але відео для цього був дійсно окремий підрозділ Симоньян. Ви точно це сказали. У нас усе-таки було більш класичне інформагентство від початку, не відео продакшн, як, наприклад, канал RT, тому ось так.

- Попова: Зрозуміло. І чи знаєте ви щось про взаємодію редакції ось цих ЗМІ, "Sputnik", Rashatoday тощо з ботсетями. Ну типу як у Пригожина раніше були ботмережі, я думаю, я зараз комусь іншому передані. І я думаю, що крім Пригожинських босетів були інші ботмережі, хтось же повинен там розганяти, підтримувати новини тощо. Як це відбувалося, розкажіть.

- Касем: Я вам не можу нічого розповісти про ботмережі, я дійсно цього не знаю. Я не збираюся нічого вигадувати. Я вам можу сказати трошки про інше, про сітки телеграм-каналів анонімних. Ось ці всі Саванечі, голос, мордера, їх там сотні, знаєте, нібито гумористичних та інших. Вони всі, я можу сказати вам де вони перебувають і звідки вони всі, отже, мовили. Перебували вони, у всякому разі тоді, коли я працював, за адресою: П''ятницька вулиця, 25, будова одна, це дім радіо, якщо я не помиляюся, десятий поверх, це була ефірка, восьмий і дев'ятий поверх. Там перебували люди, які працювали в кілька змін, які, значить, займалися ось розгоном так званої сет-карти, яка займалася розгоном тих чи інших, наративів, тез, ну, пропаганди за великим рахунком, коли щось відбувалося, тобто їх потім репостили великі канали, такі як Соловйов, наприклад, але це все одне, тобто з усіма була домовленість буквально на те, яка кількість згадувань на день, тобто ви нас згадуєте стільки-то разів на день, ми вас стільки-то разів на день і так далі, тобто це все величезна сітка, яка діє за різними інтересами, це дуже важливо сказати, що людина, яка, наприклад, терпіти не може Соловйова, серед ось цих ось російських новинних патріотів дуже багато антисемітів, я особисто їх зустрічав, їм Соловйов не подобається за визначенням, тому що він єврей, але водночас їм подобається, наприклад, який-небудь канал, не знаю, фантастика, пластик машин який-небудь або там, не знаю, хоча ні, фантастика, пластик машин, по-моєму, у нього є автор, ні, наприклад, канал той самий, знову ж таки, голос мордера, мені просто нічого зараз на думку не спадає з інших, це ті, які я точно знаю, йому подобається там гумор якийсь, там обсміюють американців, сміються над українцями, над Україною, які всі тупі навколо, ось Соловйова я не буду читати, а ось цього, будь ласка, почитаю, тобто ось ця сітка реально існує, і більше того, там тих людей, які там працюють, з них брали підписку про нерозголошення інформації десь, тобто людина працювала, кореспондентом, тут вона зникла, з'являється десь у курилці, де працюєш, так, у якомусь експериментальному відділі, вони реально не говорили, тобто в мене просто був доступ до деякої документації, завдяки моїй посаді, я знав про це, тобто там люди просто ось законспіровані, ходили на роботу і мовчки місяцями, роками, гнали це все анонімно, роками, гнали це все анонімно, потім багато хто з них, наприклад, як така є радіостидоба, наприклад, хтось із них, у них з'являлися амбіції встати найпопулярнішим, його звати Олександр Самохвалов, так, тобто він вирішив нібито денамізувати себе і піти в публічний простір, тобто коментувати десь, вже там на Соловйов лайф або ще десь як автор каналу радіостидоба, як кому завгодно, тобто такі теж випадки були, це заохочувалося, тому що хтось повинен з анонімних ставати значить не анонімним, щоб зберігалася довіра до цих ресурсів, так, такі сітки існують, існували.

- Попова: Ось ви інші співробітники, ви вважали себе солдатом інформаційного фронту, особисто, але інші, так, там що ось на полі бою руйнують міста, у студіях "Sputnik" або RT руйнують мізки, політичні устрої в інших країнах і так далі, а ось за що конкретно триває війна, яка кінцева мета, як вам це пояснювали або як ви це розуміли?

- Касем: Я вам дуже коротко, я відповідаю все досить докладно, тут я вам відповім дуже коротко. Ті люди, які займаються контрпропагандою, які займаються боротьбою з пропагандою, які намагаються донести правду, вони намагаються відвоювати нові, тобто вони намагаються завоювати уми нові, тобто які зараз піддаються цій хворобі, намагаються їх вилікувати, якщо завгодно ось таке порівняння. Пропагандисти і головна їхня мета, це втримати старий свій електорат інформаційний, тобто втримати тих, хто вже підсаджений на цю вудку, не загубити їх, тобто давати їм регулярно ту їжу, до якої вони звикли, ті пояснення, які дуже вдало і зручно лягають на вже розпушений ґрунт і в жодному разі, значить, не нервувати ось це населення, тобто пояснювати невдачі, скажімо так, своєї аудиторії, і вона дуже велика, коли я чую там, що пропаганда має якийсь нікчемний вплив, що насправді там люди проти війни і що росіяни там всі з анти-військової позиції, це звісно не так, більшість справді це підтримують і ось найголовніше це не втратити ось цей кістяк.

- Попова: Існує понад 100 років величезна індустрія реклами, яка говорить про те, що покажи цей меседж стільки-то разів, і людина піде та купить цей продукт, а повірити в якусь теорію про бойових комарів, ну це ж навіть простіше, ніж витратити гроші на мікрохвильовку, наприклад, особливо якщо ти там перебуваєш у стані постійного алкогольного сп'яніння, так би мовити, і не дуже добре вчився в школі...

- Касем: Все так, а ще мене запитують, а чого боїться пропаганда там, вона боїться, напевно, там поступок якихось опозиції, абсолютно ні, абсолютно не боїться, вона вже зробила настільки багато, що їй там поступок якихось окремих голосок вже не страшні, єдине, що вони щиро бояться, це те, що я бачив особисто, коли наприкінці вересня 22 року розпочалася мобілізація, ось тоді вони забігали, ви навіть не уявляєте, як, прийшов цілий лист, ви тут його зможете показати теж, я вам його надішлю обов'язково, значить, із тим, як потрібно поводитися, якщо раптом прийшла повістка, найстрашніше для них, що їх висмикнуть, відправлять, ну навіть не з гвинтівкою в руках, а якщо їх відправлять як якихось політруків, знаєте, піднімати бойовий дух нашим хлопчикам, так, там і так далі, то я зараз використовую їхню термінологію, не свою, так, ось це для них найстрашніше, це не приведи Господи, щоб такого не сталося, це ось цього вони щиро бояться всі, тобто навіть не тільки чоловіки.

- Попова: Розповідати й оспівувати війну, це окей, а ось це самому в жодному разі, але і як пояснювати мобілізацію теж напевно прийшла методичка

- Касем: Так, звісно,

- Попова: теж із кремля або з Міноборони, або ви не знаєте?

- Касем: Це я знаю точно з Міноборони, я, до речі, кажу, так, не згадаю про Міноборони теж впливає дуже сильно, теж ще один приклад, він спадає на думку, я з вами спілкуюся, і спадає на думку дуже багато прикладів, Міноборони прийшла від них, значить, вказівки видалити з наших сайтів, ми оспівували якусь чергову ракету, Посейдон або ще якусь супер-пупер, як вони зазвичай кажуть, аналогів немає, загалом, яка знищить взагалі все живе, я не пам'ятаю, Церкон по-моєму.

- Попова: Церкон то зовсім недавно, вони навіть вистрілили по Україні, і ми такі типу, і що, вона потрапила кудись у ліс, нічого нікого не вбила.

- Касем: у 22-му році був Церкон?

- Попова: у 22-му році ні, ще був Кинджал, Церкон, значить, Кинджал, ось, точно кинджал, і ми його рекламували, нам надіслали якісь, значить, там характеристики, ми написали, у нас там є, значить, такий Олександр Кроленко, військовий оглядач, по-моєму, колишній співробітник ГРУ, наскільки мені відомо, і він, значить, вони, до речі, активно впроваджують ГРУшників своїх, здебільшого керівником представництв, потім виганяють там, як Віталія Денисова, як ще там деяких, але впроваджують на місця для різних цілей, і, отже, відповідно, ми так і написали, там, значить, от, все, всіх знищено, потім, мабуть, з цим кинджалом якось в Україні не задалося, щось там, якось він не...

- Попова: Я особисто тримала в руках цей кинджал, тому що його один із найперших патріотів, він одразу його збив, там прям така дірка була, така величезна, і я так... Я спочатку не повірила, тому що мені ж усі в коментарях пишуть не це, аналогів не це, ось так далі, а мені цей експерт з інституту судових експертиз, коли вони привезли всі ці уламки ракет і виставили нам главу інституту, там тощо, типу, ну, там спочатку був мер, якого я спитала, а ви яке відношення до цього маєте? Мер пішов, і він залишив нас із фахівцями, і фахівці почали розповідати, і мені якийсь ракетник, він каже, так, Тетяна. Ходімо, я вам зараз покажу, її креслення, ось, дивіться, бачите, ось ця ось передня бойова частина, ось це вона, так, вона збивається.

- Касем: Ну ось, і вони вирішили, що в цьому якимось чином на це вплинули ось ці... І я кажу, видаляйте звідти всю інформацію про Кинджал, ось ми сиділи вручну шукали, матеріалу вийшло багато, не скрізь за ключовими словами можна знайти, і цілий день видаляли з усіх ресурсів, не тільки сайти, а ще соцмережі, видаляли всю інформацію, яку ми написали, написали про Кинджал, але найсмішніше у вікіпедії це все залишилося, тобто це таке безумство, це щоденне безумство абсолютно, просто якісь ставляться завдання, порахуйте, скільки ви дали, у них звіт, у них же система звітності радянської, звітності, бюрократія, ось це насиджування годин, коли ти все зробив, але до шостої, як на заводі, мусиш сидіти там дві години, незрозуміло чим займатися, гратися в телефоні, це все є, ну і значить, звітність, порахуйте скільки дали ви посилань, реально так пишеться лист, збирає жінка там в одна літня, скільки посилань у вас, скільки ви дали матеріалів на тему українських нацистів і там знущань над росіянами в Україні, надсилаєш їм кількість посилань, просто сидиш і рахуєш, добре, надішли, минає два дні, написано, надішліть із посиланнями і розрубайте їх там, значить, укранацисти в ДНР, там укранацисти у Львові, ось так ось за рубриками, просто завдання якісь божевільні, ну а абсурдні, я вже багато разів розповідав цю історію, не буду ж вам розповідати взагалі про фотографії військових парадів, тобто то треба, то не треба, то це надто гарно, натовські солдати, показано приберіть, то покажемо ефект присутності, тому, ну, розумієте, ось ми зараз із вами сміємося, коли щодня, щодня ти перебуваєш, просто в божевільні реально по-іншому не можна назвати, щодня, ну це, звісно, відображається теж на психіці. Треба було рано чи пізно це закінчити, тому зараз, коли я спостерігаю якісь новини, які пов'язані з агенцією, вони думають, будуть з'являтися з пропагандою, для мене деякі речі, я розумію, звідки це все взялося, як це з'явилося, і навіть конкретно інколи розумію, у якому кабінеті, звідки це, виходить, прийшло, чи з якого будинку, чи хто це доніс, значить, уже в підсумку.

- Попова: Ну, можливо, ще окремо зробимо по Криму, подивимося, але я хотіла уточнити, до речі, ось вчора виходить, так що нібито сам застрелився Андрій Морозов, так, Мурс, який нам пише з Яніни, який єдине, що він зробив, він опублікував кількість втрат в Авдіївці, що вони зробили, вони змусили його видалити, змусили його особистого начальника полковника змусити його видалити, після чого він, власне, нібито застрелився, ну все ж таки вже всі рази він видалив, ну все розібрали вже на цитати, вже всі заскринили ці 16 тисяч втрат, вже все розібрали на цитати, ну от сенс так, примушуєш людину, ти вже потрапила в інтернет, забудьте про це, все, тепер уже починайте нібито втрати підтирати, ну як вам треба, ви вже втратили, ніби репутаційно, а тепер думайте, як це все виправити, а не видалити, гаразд, не будемо їм давати поради, бо це, звісно, абсурд.

- Касем: Вони живуть по-радянському, ще раз кажу по-радянському сприйняттю в усьому, для них якщо видалили як раніше зі стрічки новин там, знаєте, то все, вже ніхто не бачить, інтернету нема для них, не існує, тому коли з'являються спроби увійти ось ці тіктоки, як я вже казав, у телеграм, ці спроби мають дуже смішний вигляд, коли люди у радянським сприйнятті світу намагаються заграватися молоддю у тіктоки, я не хочу теж їх рекламувати і показувати якісь посилання на окремі кущі, але це дикий регіт викликає, розумієте типу ще про що ми демонтуємо, ми найсмішніші демонтуємо, це знаєте там як це, там чувак такий в кепці, якому там 40 років, який імітує підлітків, слухай типу чувак, я зараз розкажу, чому Путін найкрутіший, ось типу там дивляться тінейджер, думають, ти хто взагалі, ти хто, там таких смішних моментів дуже багато.

- Попова: Мізуліна в шкіри теж ще те задоволення.

- Касем: Так, звісно.

- Попова: Так, у мене таке запитання, ботоферми, телеграм-канали вже на вашу думку, і взагалі ті, хто працює на Україну, вони досить добре вивчили українські мови, напевно є сітки, і телеграм-каналів, так, і ботофірми, які працюють на Україну?\

- Касем: Я бачив людей, які знають українську мову досконало, я не володію українською мовою, але я бачив, як вони спілкуються між собою саме українською, тоді вони, я виїхав, адже вже більше року минуло, але тоді це був телеграм-канал, він називався "Донбас вирішує", якось так, і от люди, які були з ним пов'язані, та інші, так, вони знали мову. Я особисто там у курилках, ну і вибачайте, тобто, але ми спілкуємось не лише на планерках, у курилках, у їдальні. Ти ж бачиш людей цих щодня, роками, десятиліттями, і розумієш, хто є хто, умовно кажучи. Тому, так, таких людей, я зустрічав. Вони є, і є вони не тільки з українською мовою, і практично з усіма європейськими, і навіть ось із такими рідкісними, як естонська там, чи литовська, чи латвійська. Ну, просто обєктивно, людей, які знають українські, більше, ніж носіїв балтійських мов, навіть усіх разом узятих. Ну, і такі є, і такі є, і таких готують в університеті. У МДМО і в МДУ є спеціальні напрямки, які навчають, готують філологів латиської мови, литовської мови, їх випускають раз на два роки, я їх бачив, раз на два роки їх випускають по 8 осіб. Тобто це штучний товар. Частина з них іде працювати.

- Попова: що вони там і українську теж вчать?

- Касем:100%. Ну, якщо такі навіть вчать, українську це сам Бог велів, там сам Бог війни, Путін велів. Тому тут немає жодних сумнівів, що цих людей готують, а з огляду на ось ці всі системи, як я говорив, телефонні, коли можна уявити себе тим, хто перебуває там, не знаю, у Києві, якимось українцям і ось у такий спосіб працювати. Звісно, це штучний товар розбирає не тільки посольство, не тільки, отже, спецслужби, а й пропагандисти. І так от, власне, багато хто і працює через них.

- Попова: Таке запитання вже одне з передостанніх. Скільки грошей виділяється на "Риа новости" на рік, приблизно?

- Касем: На самі "Риа новости", як частина на внутрішню аудиторію?

- Попова: Ні, я не правильно висловилася. На "Россия сегодня", на МІА "Россия сегодня", на весь холдинг ось цей?

- Касем: Ну, останні дані було, по-моєму, відкрито, не пам'ятаю, 20-го року чи якого, по-моєму, це було щось приблизно 15 мільярдів рублів. Зараз, я думаю, більше, зараз близько 30, напевно, з огляду на те, що війна триває, у рази збільшилося, близько 30 мільярдів, так. Але майте на увазі, що це тільки ми зараз говоримо про Росію сьогодні, не будемо про RT, який має свій бюджет. Я тому підкреслив. А, тобто це без RT навіть, так? Звичайно, так у них там гонорари, зовсім інші на RT. Як вони думаєте, там заманюють Ларрі Кінга та інших, значить, ось цих усіх своїх ручних друзів. Це ми не беремо Останкіно, там своє виробництво, я ж виступав на НТВ.

- Попова: Якщо умовно кажучи, ми говоримо про цю ось редакцію, яка працює на закордон, умовно кажучи, ближнє, далеке зарубіжжя, тобто це і RT, і Sputnik, і Ріановини. Ну, ось усе, що входить у цей холдинг, куди? Маргарита Симонян у трьох обличчях.

- Касем: Ну, це складно порахувати, тому що це RT, це Sputnik ближнє, дальнє зарубіжне, це ще іноЗМІ, це окрема шарашкіна-контора, яка теж у холдингу. Тобто я так не візьмуся, тому що це так не порахувати. Це ще всі представництва, потрібно зібрати, витрати на їхнє утримання, внутрішні витрати, вони ж платять ще податки в тих країнах, які розташовані на представництвах РІАновини. Їхній супутник, як і супутник, що несли в санкції, вони всі стали представництвом РІАновин. Тобто сидить фіактист у Берліні, там такий є. Був супутник німецькою, керівник німецької редакції в Берліні. Супутник заборонили, наступного дня він табличку супутник зняв, повісив табличку РИАновости. РІА-Берлін. Усе, питань немає, нова юр.особа. На нього окремий бюджет, юр.особа платить податки в Німеччині, у них свій бюджет. Тобто я так не візьмуся, тому що там і різні валюти треба перерахувати. Ні, ні, ні, ні.

- Попова: ну ось, судячи з усього, якщо рахувати все додатково, що телевізійний продакшн завжди дорожчий, ніж радіо, наприклад, або новинний сайт, то ми говоримо про, напевно, десятки мільярдів доларів, навіть не рублів.

- Касем: це мільярди євро 100%. Це я можу точно сказати. Я не впевнений, що це сотні, але десятки, напевно, так. Може, кілька десятків. Вибачте, зараз це дуже грубо на око. Знаю які там витрати тощо.

- Попова: Зрозуміло. І таке ще запитання, теж воно досить швидке. А ось якщо стався якийсь факап, ну там, я не знаю, впав літак і потрібно якось коментувати. Ось це і потрібно це зробити швидко, тому що ми знаємо, що там дві години максимум, коли потрібно або стрибнути на хвилю, на новинну, або ти вже будеш потім виправдовуватися. Ось у цій ситуації теж надсилають зверху рознарядку. Або ви повинні нам на місці швидко що-небудь придумати, а там уже як піде.

- Касем: Ніяких самодіяльностей там не існує взагалі. Просто про це забудьте. Так нам говорив завжди, і зокрема, якщо ви запізнитеся з новиною, вас за це не звільнять. А от якщо ви дасте щось не те, то вас виженуть.

- Попова: Я знаєте чому, я уточнюю, тому що ось якщо ви пам'ятаєте, щодо MH17 у перші ж дні з'явилася штук 10. Причому з російського боку було 10 варіантів про те, що сталося. То розповідали, що там летіли мертві люди. Потім розповідали, що це збив льотчик Волошин. Потім якийсь диспетчер Карлос з'явився. Потім ще щось. Потім український бук. Потім що це не той український. Коротше, там було 10 різних версій, які всі вийшли з російської сторони. Я думала це особиста самодіяльність окремих персонажів. Але я так розумію, що це просто... Це сплановано для того, щоб розбити варіанти. Що Україна і світ каже, хлопці, та це ви збили дебіли. А ви кидаєте у відповідь 10 варіантів, щоб хтось за якусь версію зачепився.

- Касем: теж дуже важливий момент. Теж є такий приклад у моїй практиці, коли сусідні редакції з нами, супутник Латвії, супутник Естонія, отримували інструктаж. Ми всі отримуємо по одній події. Чи не буде вам цікава вона пов'язана з нашими внутрішніми справами в країнах Балтії. І кожна з них відпрацьовує по-своєму. Кожна версія, як я запитую, я з ними спілкуюся, зі своїми колегами, які носять такі самі умовно, як я вже казав, використовувала походження, пропагандистські погони, що і я. Я кажу, а як ось тобі сказали висвітлювати ось так? Я кажу, та гаразд, мені ось так показуємо в телефоні. А підходить третя жінка, яка супутника Естонії займалася. Вона каже, мені ось так. Тобто у всіх різні. І таке не часто таке відбувалося. Але кілька разів було. Тоді я зрозумів, що в такий спосіб просто розсіяти увагу, щоб до істини не як би ні... У всіх було три різні версії. І всі з них брехливі. Тобто жодної з них немає правильної. Такі використовуються. Але те, що це хтось придумав, абсолютно виключено. Коли щось відбувається, іноді ось навіть кажуть, що як же... Ну, є ж такий жарт. Методички ще не надіслали. Чого вони всі мовчать. Тому й мовчать. Ніхто не хоче працювати, втрачати. Ні, там здоровому глузду вміти тих людей, які там сидять. Реально не прислали методички? А не мовчать? Реально ні. Ну, я методички. Для мене це якісь христоматійні збірники. Це скоріше не прислали ЦУ, але пошту. Як це потрібно висвітлювати? Усі сидять. Реально навіть уночі. Ти прокидаєшся, чекайте через 20 хвилин, скажімо, як це працює. Щось сталося. Прокидаєшся вночі, піднімаєш кінець свого співробітника. Ви сидите, чекаєте. Щоб із дому вже дати якусь новину. Чекаєте... Тобто пишете якусь обв'язку, якийсь бек. Так, там що відбувалося. Але найголовніше подачу. І там і заголовок, як подавати. Ти чекаєш. Сидиш, реально чекаєш. Уночі. Це ось факт. Так це відбувається. Але це краще, ніж, знаєте, ніж виставляти себе ідіотами, як деякі в нас люблять редакції. Ще просто хочеться на веселій хвилі, там, ближче до кінця, на веселій момент закінчити. Краще, ніж як дехто у нас є супутник Вірменія, у нас там, де я працював, маю на увазі. Супутник Вірменія. У Вірменії в Єревані стоїть офіс. Ось значить, 20-й рік тривають масові протести в Мінську проти режиму Лукашенка. Отже, просто там люди виходять по всій Білорусі. Десь зявляється відео. Отже, теж я це вам покажу скріншот. Вони це все видалили, але я зберіг. Ви будете зараз сміятися дуже сильно. І сподіваюся всі наші глядачі теж і слухачі. Вони знаходять десь... Хтось поставив відео, зустрічав Лукашенка з випускниками вишів. Це якраз було не за довго до цього. Де він із ними танцює? І наклали фейкову пісню. Як прикол. Де співається Саша 2 %? Саша 3 %. Це означає, знаходять Вірмени, який просто низького рівня пропагандиста. Ні, і бачать усі. І виходять на сайті супутника Вірменія, значить, заголовок. Олександр Лукашенко на зустрічі з випускниками танцює під свою улюблену пісню Саша 3 %. Це висить усю ніч. Ось ця ось новина. Наступного дня там така Ейсмонд у Білорусі є прессекретарка Лукашенка, яка зв'язується з Кисельовим. Каже, що це за хрень взагалі? Ви що, божевільні, чи що? У нас ось такі речі відбуваються. Ну і тоді відбуваються кадри і перестановки у Вірменії. Ось яскравий приклад. Щоб такого не відбувалося, краще помовчати, перевірити ще раз. 20 разів зателефонувати в Москву. 20 разів запитати в начальника. Бувають по кілька разів за день, по п'ять разів підходиш і питаєш просто якісь очевидні речі. Але про всяк випадок. А багато хто не любить запитувати. Вони пишуть у пошті, щоб потім було чим прикритися відповіддю начальника. Тобто там ось такий ось бюрократичний радянський страх панує. Розумієте? Так це має вигляд.

- Попова: Так, це точно не схоже на журналістику. Взагалі, ніяким чином. Останнє запитання тепер усі вже. Будь ласка. Не дуже веселе. Путін показово усуває перебіжчиків. Чи не боїтеся ви, на кшталт того, що сталося з Литвиненком, із Кузьмінов льотчик?

- Касем: Так, звісно. Звичайно, я ці ризики усвідомлюю. Безумовно. І безумовно я розумію, що таке можливо. Поки це все-таки за цим напрямком працюють, вбивають, я маю на увазі, вбивають людей, які тим чи іншим чином зі спецслужбами з війною. Я все-таки був пропагандистом. Але цей режим настільки божевільний, що якогось дня, якогось там, не знаю, бжиг станеться в диктатора, і він може наказати, особливо якщо такі голоси, як мій, стануть голоснішими, він може наказати і ліквідувати, зокрема, і мене. Я це усвідомлюю. Але, розумієте, якщо я можу зробити хоча б щось, можливо, я трохи роблю ось цими інтерв'ю, цими розповідями. Але якщо хоча б на когось зможу вплинути, можливо, це якось і окупить ту шкоду, яку я завдавав своєю діяльністю. Я дуже сподіваюся, що і ваші глядачі і ви зможете мене пробачити. Я кажу це абсолютно щиро.

^ Догори | УКР | РУС
   Головна | Новини | Публікації | Колонки | Блоги
©2000-2015 "Українська правда"